O – jak OC

Litera O również rozpoczyna wiele ważnych słów ubezpieczeniowych. Jednym z nich jest OWU czyli dokument, który jest czytany przez nieliczne osoby. (Łącznie z niektórymi agenciakami… )

Tym razem jednak nie o OWU, a o OC. Mówiąc OC większość z nas myśli o OC samochodowym. Jednak również ważne (choć nie obowiązkowe) jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

O co chodzi? O prawo, a dokładniej to o kodeks cywilny, który zobowiązuje nas do naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej w następstwie czynu niedozwolonego…  No dobra, to o co właściwie chodzi? 🙂

A na przykład o zalanie. Pęknie Ci rurka pod kranem, zalejesz sąsiada. Idziesz do niego, on pokazuje Ci wycenę i mówi malowanie będzie mnie kosztować 3 tysiące złotych. Płacisz, przepraszasz, sprawa załatwiona. Ale jak zalejesz pięciu takich sąsiadów to… już to zapłata zaczyna boleć. A jak na parterze Twojego bloku jest sklep spożywczy i z powodu zalania wyrzucają cały zakupiony towar to… boli jeszcze bardziej!

Mieszkasz w domu i Cię to nie dotyczy? Tiaaa, jasne… A gdy wybuchnie u Ciebie pożar i przeniesie się on na sąsiada to co zrobisz? I nie jest ważne, że sąsiad ma swoje ubezpieczenie od pożaru. Ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie, a do Ciebie przyjdzie z regresem – po kasę!

Przed czym jeszcze chroni OC w życiu prywatnym? Jak sama nazwa wskazuje przed skutkami Twoich prywatnych działań, z powodu ktoś ma problem jak np.:

– wjedziesz w kogoś na rowerze lub na nartach
– dziecko wybije komuś szybę w oknie, albo zarysuje samochód
– wylejesz na kogoś kawę w kawiarni… itp itd

Mało? Mało… Katalog tych zdarzeń jest nieograniczony, a dokładniej to ograniczony przede wszystkim do winy umyślnej. Jeżeli specjalnie kogoś oblejesz to raczej nie licz na ochronę!

A wiesz, że takie ubezpieczenie chroni wszystkich mieszkańców Twojego domu/mieszkania? No to już wiesz. 🙂 A wiesz, że odszkodowanie za szkody na osobie, które wydarzą się zagranicą mogą Cię kosztować… dużo?

Wyobraź sobie, ze taką kawą oblewasz prawnika w USA… To może boleć, bardzo boleć!

Zadzwoń do mnie lub napisz. By Cię życie nie bolało …

#poprostyświętyspokój #ubezpieczeniarudzki #ubezpieczeniarudzkipl #oc #ocwzyciuprywatnym #zalanie #odszkodowaniezaszkody #agentpracuje #alfabetubezpieczeniowyrudzkiego

Comments are closed.